
Nedávno se k nám dostala ukázka na dokument o nejstarší blogerce světa. Proč nás tak zaujal, pochopíte už z jeho názvu: „Život začíná po stovce“. A je tomu opravdu tak. Blogerce je nyní 103 let a takto vitální babičku opravdu nevídíte každý den. Níže se na video můžete podívat a posoudit sami.
Tento dokument nás inspiroval k zamyšlení se na téma: aktivní stáří. Co to vůbec je a jak jej docílit. Předně si pojďme říci, že aktivní stáří by chtěl prožít téměř každý. Neznamená to totiž nutně, že musíte v osmdesáti lézt po horách nebo skákat z letadla. Aktivní stáří hlavně znamená pozitivní přístup k této fázi života. A proč by ne? Stáří není přeci žádná pohroma. Člověku se s odchodem do důchodu otevírají obrovské možnosti. Máme tolik času jako malé dítě, ale nemusíme poslouchat a chodit spát po večerníčku. To jak si užijete a jak prožijete tento nově nabitý volný čas, to je právě otázka aktivního stáří.
Pro některé lidi může odchod do důchodu být velmi stresující období. Odchází z pracovního prostředí, mají pocit vyřazenosti a někdy až méněcennosti. Lidé, kteří na to nejsou připraveni, se potom mohou cítit osaměle, nešťastně a znuděně. Tyto pocity mohou v krajních případech vézt i k depresím. Dnes už je dokázaný vliv psychiky na fyzično člověka. Jinými slovy, když se budeme cítit špatně, bude i naše tělo špatně fungovat a bude náchylnější k nemocem.
Výše uvedeným problémům se jistě chceme všichni vyhnout, a tak je potřeba se na ně zaměřit a něco s tím udělat. Ať už se jedná přímo o vás nebo třeba o vaší babičku a dědečka. Zapojení do aktivního života, do aktivního stáří, je právě to, co vám pomůže.
Jak na aktivní stáří?
Jednou z důležitých součástí aktivního životního stylu je schopnost vyhledávat a udržovat dobré osobní vztahy. Člověk je tvor společenský a žít mezi lidmi a s nimi, je jeho přirozený způsob života. Izolace, samota je nepřirozená a pěstování přátelství či sousedských vztahů je jedna z cest, jak se vyhnout osamělosti. Nestojí peníze, ale jednoduché to rozhodně není. Stojí vědomé úsilí o přízeň, náklonnost či lásku druhého. Proto bychom se měli včas naučit stavět pomyslné mosty k druhým lidem, abychom po nich mohli později přejít. Pevné a vyzkoušené mosty ulehčují druhým, aby i oni rádi přecházeli k nám. Obce i městské části se už dnes snaží vycházet seniorům vstříc. Pořádají pro ně různé akce, zakládají seniorské kluby a jezdí na výlety. Lidé okolo vás jsou sice jen jedním z bodů aktivního stáří, ale rozhodně tím nejdůležitějším.
Druhým hlavním bodem jsou koníčky. Je pravda, že to částečně může splývat s bodem číslo jedna a je to tak správně. Občas se nám stane, že až v důchodu začneme řešit, co nás opravdu baví. Do té doby to byla škola, práce, děti. Nebojte se vyzkoušet různé druhy zájmů. Choďte do divadel, na výlety nebo přednášky. Nikdy není pozdě se začít učit něčemu novému, ať už je to háčkování nebo třeba hra na klavír.
Opravdové štěstí je, že žijeme ve 21. století, který nabízí nepřeberné možnosti. Kluby, přednášky, akce, kurzy. Na přednáškách vás naučí i jak třeba hospodařit s penězi, kterých v důchodů je znatelně méně než předtím. Pro každou aktivní babičku a aktivního dědečka bychom doporučili nějaký počítačový kurz. Díky moderním technologiím můžete zůstávat v bližším kontaktu se svými blízkými, i když bydlí na druhé straně země. Přes internet si přečtete zprávy, najdete zajímavé recepty nebo objednáte nákup. Důležité je zjistit co naplňuje zrovna vaši babičku, vašeho dědečka a podporovat je v tom. A právě pro podporu vašich blízkých v aktivním stáří, vám může Babičkářství nabídnout spoustu zajímavostí ze sekce PRO AKTIVNÍ SENIORY.
Najdete tu spoustu dárků pro kuchaře, myslivce, rybáře, milovníky zvířat, kutily, zahrádkáře, milovníky motorů, pohybové nadšence nebo třeba na trénink mozku. Ať už se rozhodnete pro cokoli, nic není špatně.
Důchod nemusí být nuda, může to být to nejkrásnější období.
Zanechat vzkaz Zrušit vzkaz