Někteří z Vás se již možná setkali s pojmem reminiscenční terapie. Co si pod tímto pojmem vůbec představit? Zní to možná hrůzostrašně, nicméně jde jednoduše o vybavování událostí ze života člověka – ať už ve skupině či o samotě. Co je účelem? Jedná se o terapii, jejímž cílem je vyvolat příjemné vzpomínky, které mají pro daného člověka hodnotu a probouzejí v něm dobré pocity a spokojenost.
Existuje řada různých přístupů, jak lze k této terapii přistupovat. Mezi základní patří narativní, reflektující, expresivní a informační přístup.
Narativní přístup je založen na skupinovém sdílení svých zkušeností a vzpomínek. Účastníci vzájemně spontánně vyprávějí, co zažili, na co rádi vzpomínají, na co by nejraději zapomněli. Zásadním pravidlem je zde – žádné hodnocení. Co se stalo – stalo se. Důležité je též nastolit přátelskou atmosféru, ve které se všichni dokáží uvolnit. Tento přístup bývá někdy kritizován za přílišnou obecnost a nekonkrétní výsledky, často však vede socializaci účastníků mezi sebou a vznikají vazby mezi nimi. Co si z toho odnést? Tento přístup možná působí složitě, ale jednoduše – berte svoje babičky a dědečky do kolektivu, ať chodí na svoje třídní srazy, setkání s přáteli, rodinné oslavy a posezení. Podporujte je v tom, pomáhá to udržet svěžest a chuť do života, což zlepšuje i zdravotní stav. V neposlední řadě s nimi komunikujte i přímo Vy – mnohdy se bohužel stává, že mladší generace nemají na babičky s dědečkem příliš času a myslí si, že to vykompenzují hmotnými dary. Čas je přitom to nejcennější, co jim můžeme poskytnout.
Naproti tomu reflektující přístup je na hodnocení založen. Lidé hodnotí, zkoumají a vyhodnocují svůj vlastní život. V tomto případě je důležitá přítomnost specialisty – odborného psychologa nebo sociálního pracovníka, který hovoří se zákazníkem nebo menší skupinou klientů a formou vhodných otázek se je snaží navádět po cestě jejich životem. Mnohdy se daný člověk podívá za pomoci specialisty z jiného úhlu pohledu a dojde k odpuštění či získá sebevědomí. Cílem je zhodnotit vlastní život a pochopit jednotlivá rozhodnutí. Tento přístup bez odborníka opravdu nedoporučujeme, protože to může mít jak pozitivní, tak negativní vliv.
Expresivní přístup se používá primárně při traumatech a těžkých životních situacích. Člověk sdílí svoje pocity z této situace s ostatními a ti mu poskytují svou zpětnou vazbu a názory. Postupně by mělo dojít ke snížení stresu a úzkosti – uvědomí si, že na to není sám a ostatní lidé jsou mu oporou.
Čtvrtým přístupem je přístup informační, který se snažíme propagovat v Babičkářství. O co se jedná? Jde o předávání poznatků, zkušeností a životních postojů. Často se zde využívá autobiografická metoda – tedy, že lidé vyprávějí svůj osobní příběh, příběhy, které doopravdy zažili ze svého úhlu pohledu. Nesmírně důležitá je zde společenská funkce – naše babičky a dědečkové už sice odešli do důchodu, ale stále mají spoustu zkušeností, které mohou předávat mladším generacím a najít tak znovu smysl života. Do této metody patří například besedy s pamětníky, vzdělávací programy a vzpomínkové knížky.
A právě na konceptu informačního přístupu reminiscenční terapie byly založeny naše vzpomínkové knížky. Do knih Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj, mohou Vaše babička či dědeček zaznamenat celý svůj život, jejich zkušenosti a zajímavé poznatky. Vyvolají v nich spoustu krásných vzpomínek, na které už dávno mnohdy zapomněli. Tím se stávají vskutku originálním dárkem pro babičky a dědečky.
Pozitivní význam vzpomínek na život člověka v pokročilém věku je znám od 60. let minulého století, a to zejména díky zakladateli metody životního bilancování, americkému gerontologovi Robertu Butlerovi. Významný vliv má především na zdravotní stav těchto lidí. V případě knížek jde navíc o velmi zábavné využití času – mohou vyplňovat společně s vnoučaty a doplňovat to dalšími podrobnosti, při kterých se nasmějí a zavzpomínají na staré časy. A v neposlední řadě jde o kroniku pro další generace – která se pro ně stane doslova pokladem a bezednou studnicí zkušeností, ke které se mohou vždy vracet.
Budu ráda za vaše nápady a připomínky.
Přeji hezký den,
Monika Kopřivová
Zanechat vzkaz Zrušit vzkaz