Sušené maso je naprosto ideální potravina pro milovníky outdoorových aktivit. Dodá vám potřebnou energii, je plné bílkovin, bez lepku a také skvěle chutná. Sušené maso má bohatou historii, která sahá až 3000 let před naším letopočtem. Jerky můžete mít stále po ruce, ať už se vydáte do hor nebo do práce. Je to rychlá a zdravá svačinka, která nic neváží a dokáže rychle zahnat hlad. Jak se vlastně toto maso vyrábí a proč jej lze považovat za superzdravou potravinu?
Sušené maso jídlo minulosti i budoucnosti
První zmínka o sušeném masu pochází z Mezopotámie. Lidé tehdy využívali různé metody, jak maso konzervovat, aby se jim nezkazilo. Lze tedy bez nadsázky říci, že právě díky sušení masa lovci tehdy přežili, protože jim vydrželo dlouhou dobu a dodalo potřebnou energii do doby, než se jim podařilo ulovit další maso.
Sušení je jedním z nejstarších a nejtradičnějších procesů, které se po staletí využívají ke konzervaci jídla. Označení „jerky“ získalo od amerických indiánů – to znamená, že jerky je americké sušené maso, které obyvatelé Severní Ameriky připravovali jako výživný a dlouhotrvající zdroj potravy. Existuje více druhů, například biltong, což je africká varianta, k jejíž přípravě se používá ocet.
Název jerky je odvozen ze španělského slova „ch‘arqui“. Španělští kolonizátoři takto označovali plátky sušeného masa, které si sušili na svých lodích při dlouhých mořeplavbách.
Jak se jerky připravuje?
Jerky se vyrábí především z hovězího masa, ale může být také bizoní, drůbeží nebo vepřové. Před přípravou se maso nakrájí na tenké plátky o tloušťce 3 až 6 mm. Je důležité odstranit veškerý tuk, který by mohl způsobit rychlé kažení masa.
Následuje marinování masa, kdy můžete smíchat sůl s různými bylinkami a kořením, například česnekem, pepřem nebo koriandrem. Směs vetřete do masa a nechte marinovat v lednici alespoň čtyři hodiny, nejlépe přes noc.
Poté přichází samotné sušení masa. Ideální je, pokud máte možnost maso sušit v udírně nebo nad ohněm, což je tradiční způsob, který používali američtí indiáni. Jestliže tuto možnost nemáte, pak zvolte moderní řešení a použijte sušičku na potraviny nebo troubu.
Sušené jerky skladujte v dobře uzavřeném sáčku nebo nádobě na suchém a chladném místě. Je možné jej také uchovávat v mrazáku.
Při správném uchování vám sušené maso vydrží velmi dlouho – až půl roku. Po otevření balíčku jej však zkonzumujte co nejdříve.
Jak na sušení jerky
Pokud zvolíte sušení v sušičce, plátky masa dobře rozprostřete tak, aby se vzájemně nepřekrývaly.
Poté nastavte teplotu zhruba 70 °C a sušte maso dvě hodiny. Následně snižte teplotu na 50 °C a nechte sušit dalších zhruba 10 až 12 hodin.
V troubě postupujte podobně. Nastavte teplotu kolem 70–80 °C. První hodinu sušte při této teplotě, poté snižte na 50 °C a pokračujte dalších cca 8 hodin. Přibližně po osmi až devíti hodinách by mělo být maso dokonale usušené.
Biltong – africká varianta jerky
Kromě jerky můžete vyzkoušet ještě jihoafrickou variantu, která je známá pod názvem biltong. Toto sušené maso se připravuje nejčastěji z plátků syrového hovězího, pštrosího nebo antilopího masa. Setkat se můžeme také s variantami z divočiny nebo vepřového masa. Hlavním rozdílem oproti jerky je příprava. Biltong nemá nikdy nasládlou příchuť, protože se do marinády přidává ocet, který sice není chuťově cítit, ale maso má díky němu odlišnou strukturu. Díky této úpravě ztrácí biltong ještě více vody než jerky, což prodlužuje jeho trvanlivost.
Proč je jerky tak zdravé?
Jerky má mnoho benefitů pro naše zdraví, navíc je to plnohodnotná svačinka, kterou lze mít stále po ruce.
- Má vysoký obsah bílkovin, které jsou klíčové pro růst tkání, produkci enzymů a hormonů pro podporu svalové hmoty. Navíc dokáže velmi rychle zasytit.
- Obsahuje málo tuku, takže je to zdravá svačinka. Sušené maso se totiž připravuje z netučného masa, aby co nejdéle vydrželo.
- Má nízký obsah sacharidů, což ocení zejména lidé, kteří dodržují nízkosacharidovou dietu.
- Dodává energii díky vysoké energetické hodnotě, proto je vhodné také pro sportovce, turisty a lidi, kteří rádi cestují.
- Další nespornou výhodou je dlouhá trvanlivost a snadná skladnost.
- Sušené maso obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, jako je například železo, zinek a fosfor.
- Neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro lidi, kteří mají bezlepkovou dietu.
Sušené maso – konzumace
Sušené maso můžete konzumovat samotné nebo například s pečivem jako chutnou a rychlou svačinku či večeři. Pokud máte více času, můžete jej využít i jinak. Například do salátů, do rizota, do těstovin, při přípravě domácí pizzy nebo jen tak vložit na talíř společně se sýry, olivami, zeleninou a pečivem. Sušené maso skvěle nahradí to čerstvé, navíc je bezpečné zejména v létě. Nemusíte se bát různých bakterií ani zkažení. Vyzkoušejte Degustační sadu sušeného masa a uvidíte, že si Jerky zamilujete i vy.