Tento svátek patří mezi ty nejmladší a stále si hledá svojí cestu k všeobecnému povědomí. Poprvé se oslavoval 1. října 1998, kdy byl vyhlášen OSN, konkrétně jejím tehdejším generálním tajemníkem Kofi Annanem.
V 2. polovině 20 století se prodloužila průměrná doba života o 20 let a tento trend se stále posouvá. V současné době se v České republice dožívají ženy téměř 82 let a muži téměř 76 let. Co stojí za tímto trendem? Důvodů je mnoho, za nejdůležitější se považují velké pokroky v medicíně, zdravější styl života a čistší životní prostředí - ačkoliv to občas může být sporné.
Jde o oslavu toho, co naší společnosti přináší starší lidé - tedy moudrost, zkušenost a poučení se z minulých dob. Je třeba si uvědomit, že se senioři potýkají s mnoho překážkami, které si spousta lidí ani neumí představit. Starším lidem patří náš obrovský dík za celoživotní zásluhy nejen pro svoje blízké, ale i pro celou společnost. V Babičkářství se snažíme tento svátek stále podporovat a zvyšovat povědomí o něm mezi širokou veřejnosti.
Jak poděkovat babičce a dědovi?
1) Navštivte je. Nic neudělá seniorům větší radost než návštěva milovaných lidí. Můžete to udělat sami, nebo uspořádat rodinné setkání - třeba i se vzdálenějšími příbuznými, které nepotkáváte tak často.
2) Vezměte je na výlet. Dalším super nápadem je vzít je na nějaké hezké místo - může to být jejich oblíbené místo, na které často vzpomínají, nebo je překvapte výletem někam, kde nikdy nebyli. .Určitě je potěší výlet k vodě, na hrad či zámek nebo procházka s posezením v parku. Zde je dobrý pocit ze setkání s blízkými lidmi umocněn i změnou prostředí, což mívá zpravidla pozitivní dopad.
3) Běžte společně za kulturou. Co takhle společně navštívit divadlo, zajít do kina, na muzikál či do galerie? Lidé ve vyšším věku často říkají, že už jsou “na to staří”, což je naprosto neoprávněné pocit. Vezměte je na film jejich oblíbeného režiséra či výstavu známého malíře a uvidíte, jak se jim rozzáří oči, jako by jim bylo 20.
4) Zahrajte si rodinnou hru. Babičky a dědečkové rádi hrají společenské hry, především se svými nejbližšími. Potěší je Monopoly, Dostihy a sázky, karetní hry nebo nová originální retro hra „Jak to tenkrát bylo?“, při které si navíc příjemně zavzpomínají a všichni společně se dozví příběhy z rodinné historie.
5) Kupte jim dárek. Samozřejmě, že nesmí chybět ani nejčastější způsob jak udělat radost - dárek. Ovšem s ohledem na tento svátek doopravdy doporučuji zaměřit se na dárky osobnější povahy - např. vzpomínkové knížky, fotodárky (rámeček, puzzle či pexeso s fotkami rodiny) či polštářek s věnováním.
Doufám, že se Vám dnešní článek líbil a inspirovali jsme Vás ke způsobu, jak můžete udělat radost Vaší babičce či dědečkovi.
S přáním krásného dne,
Monika Kopřivová
vnučka a zakladatelka Babičkářství
Zanechat vzkaz Zrušit vzkaz