Letní prázdniny jsou v plném proudu. Děti užívají zaslouženého volna a prarodiče mají často velmi napilno. Pokud patříte k těm šťastlivcům, jejichž rodiče už jsou v důchodu a mají možnost se postarat o svá vnoučata, určitě je potěší malý dáreček za jejich láskyplnou péči a předávání moudrostí další generaci. V Babičkářství najdete skvělé tipy a inspiraci. Někdy totiž maličkost darovaná z lásky má tu nejvyšší hodnotu.
Pamatujete si na Honzíkovu cestu nebo Macha a Šebestovou na prázdninách? Ve většině pohádek děti jezdily na prázdniny k prarodičům na venkov. Mohly tak strávit bezstarostné dva měsíce volna ideálně v přírodě a rodiče nemuseli vymýšlet, kde děti stráví celé letní prázdniny. Dnes už babičky a dědové tak aktivně vnoučata nehlídají. Často ještě pracují, cestují, nebo pěstují své koníčky. V České republice pracuje na 150 tisíc lidí nad 65 let. Což je více než 6% ze všech lidí důchodového věku.
Starší generace má obecně více trpělivosti než dnešní lidé produktivního věku žijící v hektickém tempu moderní doby. Prarodiče zvládají s dětmi kolikrát takové činnosti, ke kterým rodiče nemají odvahu. A pokud jsou již v důchodu, mají také daleko více času. Mohou tak strávit nezapomenutelné chvíle se svými vnoučaty a zažít velká dobrodružství. Přinášíme vám pár tipů co mohou babička s dědou se svými vnoučaty podniknout:
- Kreativní dědeček, kterého baví stále něco kutit, může ve vnoučatech rozvíjet lásku k manuální práci a učit je zacházet s nářadím ze své dílny. Nebo si mohou společně například vyrobit ptačí budku. Zábava bude pokračovat i po jejím dokončení, jakmile do budky nasypete zob a přiletí první ptačí návštěvníci. Návod, jak sestavit krmítko pro ptáčky i se vším, co budete potřebovat, najdete u nás.
- Hry našeho dětství. Pamatujete si na klasické hry, které jsme si užívaly jako děti například na škole v přírodě nebo na táboře? Taková noční bojovka nebo třeba hledání pokladu. I takové hry si můžete se svými vnoučaty zahrát a uvidíte, že je to bude bavit víc než sezení u televize. Důležité je být společně venku a bavit se.
- A pokud máte doma malé táborníky, naučte je například vykřesat oheň. Dočkáte se velkých úspěchů a obdivných pohledů svých ratolestí. Skvěle vám k tomu poslouží Křesadlo pro rozdělávání ohně.
- Většina babiček ráda vaří a peče. Pokud i vy patříte mezi nadšené kuchařky, naučte vnoučata upéct výborné buchty nebo koláč, který společně ozdobíte ovocem ze zahrádky. A aby vaše pečení bylo stylové, můžete si pořídit například stejné slušivé zástěry.
- Umí vaše děti cvrnkat kuličky? Zdánlivě obyčejná hra skýtá mnoho zábavy. Podnikavý děda na zahradě vyhloubí důlek, vytáhne své sběratelské kousky a hra může začít. A pokud děda zásobu kuliček už ve skříni nemá, můžete mu věnovat moderní kuličník.
- Poznávejte české hrady a zámky. Patří vaše rodiče mezi aktivní seniory, kteří rádi navštěvují památky a chtějí k tomu vést i svá vnoučata? Proč ne. Většina hradů a zámků dnes nabízí dětské prohlídky, ze kterých se děti dozví zábavnou formou mnoho cenných informací o českých dějinách. A jako skvělý bonus si mohou vést deníček, do kterého budou zapisovat, kde všude společně byli. Ostatně co si k tomu pořídit tento dřevěný bloček?
- Příběhy ze života nejen na dobrou noc. Děti milují pohádky a příběhy, které vypráví dospělí a babičky a dědové zvláště. Za deštivého dne nebo večer před spaním je ideální doba, kdy prarodiče mohou vnoučatům vyprávět příběhy ze svého života. Nejenže jim dájí nahlédnout pod pokličku svého mládí, ale zároveň si i oni sami připomenou chvíle, které jsou pro ně tak cenné. Společenská hra Jak to tenkrát bylo může pomoci vyvolat vzpomínky i na příhody, které by jinak upadly v zapomnění. A to by jistě byla škoda.
A pokud chcete potěšit své blízké originálním dárečkem, nechte se inspirovat v Babičkářství.
Přejeme krásný zbytek prázdnin a hodně zážitků.