Ačkoliv jsme si letos užili krásného letního počasí opravdu do sytosti, podzim už naplno přebírá svou nadvládu. A k tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří dva svátky – Halloween a Památka zesnulých neboli dušičky. Halloween je anglosaský svátek, který se však v posledních letech stává velmi oblíbeným i u nás. Na tradiční dušičky bychom si měli připomenout ty, kteří už s námi nemohou být. Zajít na hřbitov, zapálit svíčku a rozjímat. A protože oba svátky se blíží, pojďme si o nich říci více.
Památka zesnulých
Rok, co rok si vždy druhý listopadový den připomínáme Památku zesnulých. Tento, v kalendáři významný den, je pro mnohé z nás velmi důležitý. Už jen proto, že má velmi hluboké kořeny a silné tradice. Naši předkové v tento den vzpomínali na své zemřelé příbuzné a přátele a tato tradice přetrvala dodnes. Zejména naši rodiče a prarodiče nevynechají příležitost, kdy se mohou vypravit na hřbitov a uctít památku svých předků.
Příbuzní přichází na hřbitov, aby očistili hrob, zapálili svíčku, přinesli novou výzdobu a tiše zavzpomínali. Pověst praví, že v předvečer svátku „Dušiček“ vystupují duše zemřelých z očistce, kde v plamenech pykali za své hříchy. Tento významný den je u nás stále velmi populární, na rozdíl od Halloweenu jej dodržuje většina rodin. Ovšem stejně jako Halloween mají dušičky kořeny v keltských zvycích. V noci z 31. října na prvního listopadu se slaví Samhain – konec léta. Tato noc byla doslova magická, neboť Keltové věřili, že mrtví se živými jsou si velmi blízko.
Památka zesnulých se slaví od roku 998, kdy ji zavedl benediktýnský opat Odillo z Cluny. A tento den připadá na 2. listopadu – někteří lidé v tom mohou mít trochu zmatek, protože v kalendáři se většinou setkáváme pouze s Památkou zesnulých. Na druhou stranu je vlastně jedno, který z těchto dnů zapálíte svíčku na památku svých zesnulých blízkých.
Halloween – převzatý svátek, který milují zejména děti
Halloween mnoho lidí odsuzuje, protože tento svátek nemá u nás svou tradici. Nejvíce si jej oblíbili především děti a mladí lidé, kteří mají 31. říjen spojený s různými karnevaly a večírky právě v halloweenském duchu. S tímto svátkem neodmyslitelně souvisí dlabání dýní, strašidelné převleky i duchařské historky.
Ovšem převleky mají svůj důvod. Nošení masek úzce souvisí se Samhainem. Jak už bylo výše zmíněno, Keltové věřili, že se otevírá brána do světa mrtvých. Duše zemřelých se vraceli v tuto noc domů, aby vyhledali příbuzné. Rozsvícenými vydlabanými dýněmi jim živí svítili na cestu a před zlými duchy se chránili právě převleky. Až do 16. století se tomuto svátku říkalo Samhain.
Dnes se oba svátky staly značně komerční záležitostí. Nicméně je jen na nás, do jaké míry tomu podlehneme. Obecně platí, že dospělí lidé dají spíše na Dušičky a děti a mladí si nenechají ujít vyřezávání dýní a veškeré radosti spojené s Halloweenem.
Na druhou stranu na Halloweenský karneval můžete vyrazit se svými dětmi nebo vnoučaty také. Stejně tak si vydlabat dýni jako skvělou podzimní dekoraci. Užívejte si podzimní dny naplno a udělejte radost sobě nebo svým blízkým třeba malým dárečkem z Babičkářství.